Uroki Francji, Hiszpanii, Andory, Monaco

Relacja z  wyjazdu

Dziś jest nowy dzień a szeroka droga zaprasza do podróżowania. Wystarczy otworzyć swoje zmysły na „tu” i „teraz” i chłonąć możliwości. Wyruszanie na niepowtarzalne szlaki pozwala rozszerzać swoje horyzonty. Podróżowanie pomaga poznać siebie i świat zawsze w nowy radosny sposób.Wyrażanie kierujących nami emocji, dzielenie się nimi jest łatwe jak nigdy. 


  • Dzień 1

Barcelona jedno z najwspanialszych miast Europy. To właśnie tutaj mogłem podziwiać bajeczny Park Guell ze wspaniałymi tarasami, najdłuższą ławeczką na świecie, która otacza główny plac parku oraz słynną jaszczurkę, która jest nieformalnym symbolem Barcelony. Odwiedziłem także emblematyczną budowlę Barcelony – dzieło życia Antonio Gaudiego czyli kościół Sagrada Familia – będący w budowie od 1882 r. , sięgający powyżej 100 metrów /wizyta w środku kosztuje 18 EUR/.  W dzielnicy Eixample podziwiałem modernistyczne kamienice Casa Batllo i La Pedrera. Spacer w okolicach Rambli i Starego Miasta pozwolił mi zapoznać się z urokami wąskich uliczek tej gotyckiej dzielnicy oraz odwiedzić kościół St. Maria del Mar i Katedrę Św. Eulali.


  • Dzień 2

 Montserrat. To monumentalny i rozległy masyw górski o stromych ścianach i szczytach przypominających iglicę i baszty. Stojąc u podnóża, trzeba mocno zadzierać głowę, by wśród pionowych ścian dostrzec położony na wąskiej półce skalnej (721m n.p.m.) słynny Klasztor Benedyktynów – to główne sanktuarium Maryjne Katalonii. Przebywając w tym duchownym centrum zwiedziłem Bazylikę z jej najcenniejszym obiektem adoracji czyli figurę La Moreneta Czarnej Madonny z Montserrat. Miałem także możliwość posłuchania słynnego chóru chłopięcego Escolania, najstarszego w Europie. 


  • Dzień 3

Rejs statkiem do Tossa De Mar. Była to wspaniała wycieczka wzdłuż wybrzeża Costa Brava w czasie której podziwiałem niezapomniane widoki dzikiego wybrzeża. Jak sama nazwa wskazuje przyroda stworzyła ten kawałek wybrzeża wyjątkowo pięknie i dziko. Skały opadające bezpośrednio do morza i wciśnięte w nie zatoczki są doskonałym plenerem zdjęciowym. Spacer po tym wyjątkowym miasteczku pozwolił mi poczuć jego niepowtarzalny klimat.


  • Dzień 4

Eze to urokliwa miejscowość położona pomiędzy Niceą i Monako to stąd roztacza się piękna panorama Lazurowego Wybrzeża. Także w Eze poznałem zapachy lokalnych perfum w perfumerii Galimard. Następnie przejechałem do Monako i Monte Carlo, gdzie miałem możliwość zobaczenia Ogród Egzotyczny obsadzony tysiącami sukulentów, następnie Muzeum Oceanograficzne z bogatymi zbiorami fauny i flory, akwenów wodnych całego świata, stare miasto z Katedrą i z pałacem oraz Le Grand Casino.


  • Dzień 5

Nicea. To właśnie w tym miejscu spacerowałem wzdłuż Promenady Anglików oraz Cours Salea – to targ kwiatowo-warzywny i miejsce wieczornych, kawiarnianych spotkań mieszkańców i turystów. Następnie udałem się do Cannes gdzie spacerowałem po Alei Gwiazd w okolicy Pałacu Festiwalowego oraz uliczkami starego miasta. W Arles miałem możliwość zobaczyć rzymski amfiteatr oraz piękny kościół St. Trophime.


  • Dzień 6

Carcassonne. Poranne zwiedzanie jednej z najwspanialszych średniowiecznych twierdz, następnie udałem się do kościoła St. Nazire oraz spacerowałem po murach obronnych. Następnie wybrałem się do Tuluzy w której zobaczyłem zabytkowe centrum oraz bazylikę St. Sernin. Udałem się także do Lourdes i zwiedzałem Sanktuarium Maryjne – bazylika, podziemny kościół Piusa X, Grota Objawień ze źródełkiem uzdrawiającej wody.


  • Dzień 7

Andora. Przejazd do Andory przez Pireneje. Andora to miniaturowe państwo położone w malowniczych dolinach Pirenejów. W drodze do Andory odwiedziłem Foix, w którym zobaczyłem górujący nad starówką zamek z trzema wieżami – należy on do hrabiów Foix. Po przyjeździe do Andory miałem czas na małe zakupy w strefie wolnocłowej.


  • Dzień 8

Hiszpania. Odwiedziłem Costa Brava i największe miasteczko wodne  Water World, które pełne było torów wodnych i basenów. Znajdują się tu także dwie największe atrakcje Rafting River, niezwykle rwąca i bystra rzeka o długości 215 metrów, która została wyróżniona nagrodą najlepszej atrakcji wodnej w Europie i Water Mountain czyli wodny rollercoster z 250 metrami różnicy wysokości. Był to cały dzień niezapomnianych wrażeń i świetnej zabawy.


  • Dzień 9

Marineland. Tu odwiedziłem delfinarium i park rozrywki o powierzchni 6,5 hektara. Największą atrakcją Marinelandu to pokazy tresury delfinów, lwów morskich, fok, papug oraz ptaków drapieżnych.Natomiast park rozrywki to cały zespół basenów, torów wodnych i zjeżdżalni.