NASZE PIĘKNE GÓRY

NASZE PIĘKNE GÓRY

5/5 (1)
Opublikowano przez gracja

GIEWONT wznosi się nad Zakopanem na wysokość 1895 metrów npm, pokonania Rozpoznanie Rysów, Gerlachu, czy każdego innego szczytu w Tatrach, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej może przysporzyć kłopotu. Istnieje jednak jeden taki, do którego nikt nie ma wątpliwości – to Giewont, Śpiący Rycerz, symbol Zakopanego. Jest równie piękny, co niebezpieczny (zginęło na nim najwięcej osób w Tatrach), jednak fakt ten odstrasza tylko część turystów. Reszta zmierza w wiadomym kierunku, żeby tylko stanąć na wierzchołku góry i dotknąć krzyża.
Z Giewontu roztacza się przepiękny widok zarówno na Zakopane, jak i na tatrzańskie szczyty. Giewont jest bardzo niebezpieczną górą, a większość turystów traktuję wycieczkę na niego jako spacerek.
Po mszy u podnóża Giewontu w 1997 roku Jan Paweł II powiedział:
“Dziekuję Bogu za ludzi, którzy zanieśli ten krzyż na szczyt tej góry. Ten krzyż spogląda na całą Polskę od Tatr po Bałtyk. Ten krzyż przemawia do nas: Podnieście swoje serca. Modlę się o to, aby cała Polska spojrzała w jego kierunku i usłyszała to zaproszenie. Podnieśmy nasze serca!”
Jeśli nie mamy pomysłu na wyjazd weekendowy proponuję wyjątkową miejscowość turystyczną o urokliwych zakątkach, która leży w województwie śląskim, powiecie cieszyńskim. Mowa oczywiście o przyciągającej rzesze turystów Wiśle, która graniczy z Czechami i Słowacją. W okolicach Wisły działają liczne wyciągi narciarskie (m.in. Polana Przysłop-Barania Góra, Wisła Głębce-Kozińce, Wisła Jawornik-Soszów, Wisła Łabajów-Stożek).
Frajdą może być fantastyczna przejażdżka zaprzęgiem konnym po bajkowej dolinie Białej Wisełki! Zapierające dech w piersiach widoki, pęd góralskich koni, a po wszystkim biesiada przy rozpalonym ognisku w towarzystwie miejscowych gawędziarzy.
Można dobrze pojejść, Pieczony prosiak z kaszą i kapustą, Żurek z chlebem, Kwaśnica, Świńska kita z kapustą i zasmażanymi ziemniaczkami i oczywista sprawa to Wino grzane.
A zatem zapraszam do zwiedzania Wisły, która jest wyjątkowym ośrodkiem turystycznym. Latem jest wspaniałym miejscem wypadowym dla miłośników górskich wycieczek, zimą doskonałym miejscem dla zagorzałych narciarzy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pozostałe nagrody